- Povinné odvody OSVČ (pojistné na zdravotní pojištění a na sociální zabezpečení)
Poslanecká sněmovna schválila návrh, kterým dochází k osvobození OSVČ od minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění (měsíčně celkem ve výši 4.896,- Kč), a to na dobu 6 měsíců počínaje měsícem březnem. OSVČ nebudou povinny hradit zálohy co do minimální výše až do srpna 2020. V případě, že jsou stanoveny vyšší zálohy na pojistné, OSVČ není povinna hradit tyto zálohy v plné výši. Rozdíl mezi minimální a stanovenou výší bude následně povinna uhradit nejpozději na základě vyúčtování v roce 2021. Pokud došlo k úhradě zálohy za měsíc březen 2020, bude tato platba započtena na zálohu za měsíc září 2020.
Jedná se o podstatnou úlevu pro OSVČ, kdy za dané období (březen 2020 až srpen 2020) ušetří na odvodech částku 29.376,- Kč. Cílem je ulehčit situaci mnoha živnostníkům, kteří v důsledku současných opatření nemohou vykonávat podnikatelskou činnost nebo je jim značně omezena.
- Přehledy OSVČ za rok 2019 a splatnost doplatků
Zdravotní pojištění: Jednotlivé zdravotní pojišťovny již dříve sdělily, že bude umožněno podání přehledu OSVČ do 3. 8. 2020 a pozdní podání nebude sankcionováno – podmínky se však u pojišťoven lišily (např. pokuta za pozdní podání by byla udělena, ale zároveň v případě požádání o prominutí by žádosti bylo automaticky vyhověno). Poslanecká sněmovna schválila posunutí termínu pro podání přehledu OSVČ plošně o tři měsíce, tedy do 3. 8. 2020. V případě, že za OSVČ podává daňové přiznání daňový poradce, musí tuto skutečnost doložit pojišťovně a přehled OSVČ podat rovněž do 3. 8. 2020.
Sociální pojištění: Pro podání přehledu OSVČ i nadále platí lhůta 4. 5. 3030, pokud daňové přiznání zpracovává daňový poradce (a OSVČ tuto skutečnost doloží nejpozději do 30. 4. 2020), posunuje se termín na 3. 8. 2020. I nadále MPSV a Vláda ČR hledají vhodné řešení pro úpravu lhůt.
- Liberační balíček I – daně
Automaticky platí, že:
- daňoví poplatníci nemusí podávat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob, k dani z příjmů fyzických osob a vyúčtování srážkové daně do termínu 1. dubna 2020. Postačí, pokud toto přiznání podají později do 1. července 2020.
- kontrolní hlášení k DPH nemusí být podány v termínu. Bez výzvy správce daně bude automaticky prominuta pokuta ve výši 1.000,- Kč (vzniklá za období od 1.3 do 31.7.2020), ostatní pokuty budou promíjeny na individuální žádost poplatníka z důvodů souvisejících s koronavirem.
Na základě žádosti bude možné dosáhnout:
- posečkání s úhradou daně – zároveň budou prominuty správní poplatky pro všechny žádosti podané do 31.7.2020, bude však nezbytné prokázat důvod související se šířením viru SARS-CoV-2,
- úpravy (snížení) záloh anebo výjimky z jejich placení,
- odpuštění sankcí v případě prodlení, zároveň mohou být prominuty správní poplatky pro všechny žádosti podané do 31.7.2020, bude však nezbytné prokázat důvod související se šířením viru SARS-CoV-2.
- Liberační balíček II – daně
Dochází k prominutí červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob (tj. druhá záloha u kvartálních plátců a první záloha v případě pololetních plátců).
Umožní plošné prominutí pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí se lhůtou podání v termínu od 31. 3. do 31. 7. 2020 či za pozdě uhrazenou daň z nabytí nemovitých věcí nebo zálohu na tuto daň. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí může být bez hrozby sankce podáno nejpozději do 31. 8. 2020. Současně platí, že v těchto případech budou prominuty také úroky z prodlení nebo úroky z posečkání daně z nabytí nemovitých věcí.
Balíčkem byl zaveden institut Loss carryback (zpětné působení daňové ztráty) u daně z příjmů FO i PO za rok 2020. Bude ji možné zpětně uplatnit v daňovém přiznání za rok 2019 a 2018.
- Pozastavení EET
Dochází k pozastavení Elektronické evidence tržeb, a to po dobu stavu nouze a následujících třech měsíců. Žádný poplatník není povinen po danou dobu evidovat tržby a povinnost evidence nebude nijak kontrolována. Zároveň platí, že nová vlna EET se odloží o 3 měsíce, tedy do 1. 8. 2020.
- Ošetřovné
Vláda navrhuje, aby na ošetřovné měly nárok i OSVČ, a to vše za stejných podmínek jako zaměstnanci. Podle výsledku schválení návrhu zákona o některých úpravách v sociálním zabezpečení Poslaneckou sněmovnou budou následně nastavena pravidla pro OSVČ, a to Ministerstvem průmyslu a obchodu.
Návrh počítá s tím, že ošetřovné bude vypláceno po celou dobu uzavření mateřských školek a škol na děti do 13 let. Příspěvek pro OSVČ by měl činit 424,- Kč denně.
Pozn. Dne 25. 3. 2020 bude návrhy, kterými došlo ke změně odvodů OSVČ a ošetřovného a dále pozastavení EET, schvalovat Senát a následně vše poputuje k podpisu Prezidentovi.