V obchodě obecně je ideální situací ta, kdy zboží a peníze dorazí rychlostí světla na místo určení, obě strany transakce na tom vydělají a všichni se můžou spokojeně poplácat po zádech. Kromě toho, že za zboží je třeba zaplatit, je třeba zvážit také to, jaký způsob placení je v dané chvíli nejvhodnější. Znalosti jsou peníze a povědomí o možnostech platby může k výše popsané ideální situaci značně přispět, a tak vám v dalším díle letního kurzu obchodního práva stručně představíme pojmy úhrady zboží s jejich (ne)výhodami. Všechny jsou však v důsledku poměrně komplexními instituty, takže je třeba tento přehled brát jako nezbytný základ, na kterém lze následně v případě zájmu stavět.
Platba v hotovosti
Ačkoliv kdysi byla platba v hotovosti velmi běžnou, dnes už je opravdu jednorožcem. Její vlastností je složitá dohledatelnost původu financí, což může být dle situace výhodou i nevýhodou, a dále nutnost mít fyzicky peníze při ruce a reálně je někomu předat, což činí způsob úhrady složitějším. Obecně se hodí spíše pro drobnější platby. V mezinárodním obchodě může navíc být nutno řešit cizí měnu. Částka hotovostní úhrady je navíc často omezena zákonným limitem 270.000 Kč.
Bezhotovostní platby:
- Hladký plat
Hladké platy jsou poetickým názvem pro bankovní převod. Lze převést předem (tzv. akontace), a to buď celou částku, nebo její část jako pojistku. Lze převést také následně, po dodání zboží (tzv. úvěrový obchod). V praxi se často následně převádí i na fáze, kdy část platby odejde prodávajícímu až po uplynutí určité lhůty a do té doby se přechovává jako tzv. zádržné, může být vázáno např. na uplynutí reklamační doby (velmi výhodné pro kupujícího/ odběratele). Tato platba je levná, ale může být riziková.
- Dokumentární akreditiv („Letter of credit“)
Prvním krokem je uzavření smlouvy odběratele a banky. Na základě smlouvy pak banka plní třetí straně, pokud tato prokáže, že splňuje podmínky akreditivu. Velkou výhodou zde je komfort dodavatele, že opravdu dostane peníze, protože banka vyplácí na základě objektivních skutečností, a s ním související komfort odběratele, který ví, že zboží bude dodáno v termínu a dle objednávky. Banka však nikdy nepracuje zadarmo, a tak zde může být nevýhodou finanční náročnost.
- Dokumentární inkaso
Dokumentární inkaso znamená, že smluvní banka obdrží platbu, doklad či jiné plnění, a až na základě něho předá kupujícímu dokumentaci, nutnou k tomu, aby kupující mohl nakládat se zakoupeným zbožím. Dokumentární inkaso je v podstatě variace dokumentárního akreditivu, ale je výhodnější pro kupujícího / odběratele, protože zboží už je v jeho sféře.
Platba pomocí cenných papírů:
- Směnka
Směnku asi netřeba podrobně představovat – je to výborný sluha a velmi zlý pán a v případě využití směnky jako platebního prostředku je vždy třeba dobře vědět co, kam a jak vyplnit, abychom pak nebyli nemile překvapení. K náležitostem směnky a možnostem jejího využití budeme publikovat v budoucnu.
- Šek
Šek se postupně staví do rodu platebního jednorožce vedle hotovosti. Znamená, že kupující vydá šek, tedy písemný příkaz bance k výplatě konkrétní částky prodávajícímu, který je na šeku uveden. Prodávající pak předloží šek bance a dostane zaplaceno.
Ať už s podnikáním teprve začínáte, nebo je to váš denní chléb, nikdy není na škodu si ujasnit základy, a tak doufáme, že vás náš přehled obohatil. Jak se říká, peníze člověku štěstí nepřinesou, ale lépe se brečí v limuzíně, než v tramvaji. Přejeme hezké léto!