Ačkoli léto už je na odchodu a zbývá nám posledních pár pěkných dní, vejde se do něj ještě jeden díl Letní školy pojmů obchodního práva, tentokrát ze vzrušující oblasti cel.
Co je poplatek, který platíte, když se snažíte přes hranice konkrétního státu dostat určité zboží. Celní politika je víceméně jedinečná pro každý stát a v čele výběrčího aparátu České republiky stojí Generální ředitelství cel. Smyslem systému je určitá brzda přílišného dovozu zboží z ciziny a s tím související zahlcení místního trhu či vytlačení místních prodejců; vedle toho clo také přispívá do státní kasy. Výši cla stanoví celní sazebník. Clo může být stanoveno například z ceny zboží (tzv. valorické), nebo podle vlastnosti zboží, jako je jeho rozměr nebo množství (tzv. specifické). Clo je tak šikovným nástrojem, jak v mezinárodním trhu protlačit svou politiku, domoci se cílů, nebo jiný stát potrestat, protože v peněžence to všechny bolí nejvíce.
Clo vás obecně řečeno musí zajímat až v momentě, kdy zboží přechází hranice Evropské Unie, protože v rámci EU obchodujeme v Evropském jednotném trhu, se kterým je spjat volný pohyb zboží. Na mezinárodním poli reguluje příkoří týkající se uvalení cel World Trade Organization (WTO).
Nejzajímavější druhy cel:
Odvetné clo – jak už jeho název napovídá, jde o sankci v mezinárodním hospodářském vztahu. Bývají reakcí na nelibě přijatý krok druhého státu jako obchodního partnera, který ho donutí finančně krvácet. Ze zpráv můžeme znát například odvetná cla uvalená ze strany USA na evropská letadla jako pomstu za nelegální podporu výrobců letadel v Evropě na místním trhu, nebo cla uvalená Čínou na zboží z USA za to, že USA ponechaly v platnosti antidumpingová cla na čínské zboží (obě rozhodnutí posvětila WTO).
Preferenční clo – je v podstatě opakem cla odvetného a určitý stát v mezinárodním obchodě zvýhodní. Bývá reciproční, to znamená, že oba státy si tuto výhodu poskytují rovnoměrně, nebo bývá plněním za výhodu jiného typu, kterou zvýhodněný stát poskytl. I zde ale drží záštitu WTO a např. preferenční systém EU je možno najít online.
Antidumpingové clo – má zabránit dovozu zboží za cenu podstatně nižší, než je cena tohoto zboží na místním trhu. Stejný dovozce toto zboží navíc na svém domácím trhu prodává dráž než za cenu, za kterou jej dováží. Pokud stát nejedná k ochraně zájmů tuzemských prodejců sám od sebe, může místní výrobce, který se touto praktikou cítí ohrožen, iniciovat zahájení antidumpingového řízení u Evropské komise. V ideálním případě je na dovážené zboží uvaleno clo v takové výši, že dovozce jej pak musí prodávat za cenu srovnatelnou místnímu trhu, a tak se mu aktivita už nevyplatí.
Antidumpingová a další řízení jsou dohledatelná v databázi vedené Ministerstvem průmyslu a obchodu (https://www.mpo.cz/antidumping/). To, že i na tomto místě se nám pořád dokola objevuje Čína, asi nikoho nepřekvapí.
Cla jsme pouze škrtli po povrchu, doufáme však, že jste zase o kousek chytřejší. Přejeme krásný konec léta!
Za tým PURE Legal, Sandra Sikorová