Dne 24. 2. 2022 jsme se probudili do jiné Evropy, Evropy zasažené válkou. Ozbrojené síly Ruska napadly demokratický stát Ukrajinu. Situace se nezlepšuje a státy se snaží najít způsob, jak přimět Rusko k ukončení válečného konfliktu.
Státy EU ulehčují pravidla pro vstup ukrajinských občanů na svá území, jejich přístup na trh práce a pomoc v hmotné nouzi. V české republice tomu není jinak. V tomto příspěvku jsem se pro Vás pokusila přehledně a srozumitelně shrnout nejdůležitější informace a mé postřehy.
- Občané Ukrajiny s povolením k dlouhodobému pobytu
Pokud jste jako občané Ukrajiny již na území České republiky s povolením k dlouhodobému pobytu, jež lze prodloužit, v případě nutnosti prodloužení postupujte dle běžných pravidel, tj. podejte žádost o prodloužení platnosti povolení k dlouhodobému pobytu na příslušném pracovišti Ministerstva vnitra, odbor azylové a migrační politiky.
- Občané Ukrajiny s krátkodobými vízy
Na území České republiky dále mohou pobývat ukrajinští občané na základě krátkodobých víz, která již nelze prodloužit. Pokud se platnost Vašeho pobytového oprávnění blíží konci a je nyní kratší než 14 dní a zároveň se nemůžete z důvodu válečného konfliktu vrátit na Ukrajinu, musíte se dostavit na pracoviště Ministerstva vnitra, odbor azylové a migrační politiky, a požádat o vydání speciálního druhu dlouhodobého víza, tzv. víza za účelem strpění pobytu. Bližší informace k tomuto vízu jsou uvedeny níže.
- Občané Ukrajiny s biometrickým pasem, bezvízový pobyt
Aktuálně se na území České republiky mohou občané Ukrajiny nacházet bezvízově. K bezvízovému pobytu je třeba pouze biometrický pas. Bezvízový styk je v tomto případě umožněn na 90 dnů a tento Vás neopravňuje pracovat. Pamatujte, že v případě bezvízového styku je nutné mít sjednáno cestovní pojištění, které lze uzavřít i online. Nevztahují se na Vás omezení související s epidemií SARS-CoV-2.
Pokud máte v České republice rodinu nebo zázemí, pak bych Vám doporučila objednat si termín návštěvy na pracovišti odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra dle místa pobytu za účelem podání žádosti o speciální druh dlouhodobého víza. Žádost se podává osobně na tiskopisu označeném „Zvláštní vízum pro občany Ukrajiny“. K žádosti doložíte pouze cestovní pas a pasovou fotografii. Vízum Vám bude uděleno na počkání! Bližší informace k tomuto vízu níže.
Žádost o speciální druh dlouhodobého víza můžete podat kdykoli během Vašeho 90ti denního pobytu, ovšem čím dříve o speciální druh víz požádáte, tím dříve si otevřete dveře k pracovnímu trhu a k dávkám pomoci v hmotné nouzi.
Pokud nemáte v České republice žádné zázemí ani žádné prostředky na ubytování, pak kontaktujte infolinku Ministerstva vnitra (+420974801802) nebo se přímo dostavte do Registračního humanitární střediska Vyšní Lhoty (Vyšní Lhoty 234, 739 51). Taktéž pro Vás platí výše uvedené, můžete požádat o vydání speciálního druhu dlouhodobého víza.
- Speciální druh dlouhodobého víza (tzv. vízum za účelem strpění) pro občany Ukrajiny
Speciální druh dlouhodobého víza, tzv. vízum za účelem strpění. Žádost o tento speciální druh víza může podat občan Ukrajiny nacházející se na území České republiky, a to v případě, že mu končí platnost pobytového oprávnění, které nelze prodloužit a v případě bezvízového pobytu. Žádost se podává osobně na tiskopisu označeném jako „Zvláštní vízum pro občany Ukrajiny“. Tiskopis je dostupný na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky. K žádosti se dokládá pouze cestovní pas a pasová fotografie. Vyplněný tiskopis se podává na pracovišti Ministerstva vnitra, odboru azylové a migrační politiky, kdy všechna pracoviště odboru azylové a migrační politiky vyčlenila mimořádné úřední hodiny pro občany Ukrajiny, které jsou určeny pouze pro žadatele o speciální druh dlouhodobého víza.
Speciální dlouhodobé vízum Vám bude uděleno na počkání, jeho platnost bude na dobu 1 roku a aktuálně se jedná o tom, aby předmětné speciální vízum bylo platné na celém území Evropské Unie.
Speciální dlouhodobé vízum Vás opravňuje požádat o povolení k zaměstnání. Důležité je vědět, že před samotnou žádostí o povolení k zaměstnání musíte mít uzavřenu pracovní smlouvu. Žádost se podává na krajské pobočce Úřadu práce podle místa, kde má být zaměstnání vykonáváno. Pracovní smlouva musí být přiložena k žádosti o povolení k zaměstnání. Na základě Vaší žádosti podložené pracovní smlouvou Vám bude vydáno povolení k zaměstnání až na 2 roky s možností opakovaného prodlužování.
Speciální dlouhodobé vízum Vás také opravňuje žádat o všechny dávky pomoci v hmotné nouzi, a to příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, a i o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci. O dávky se žádá na formuláři na příslušném Úřadu práce České republiky dle místa Vašeho skutečného pobytu nebo elektronicky.
Okamžikem udělení speciálního dlouhodobého víza se občan Ukrajiny stává účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění s přístupem ke zdravotní péči v plném rozsahu s tím, že pojistné za Vás odvádí český stát.
- Povolávací rozkaz pro občany Ukrajiny
Ukrajina v souvislosti s válečným stavem vyhlásila všeobecnou mobilizaci, kdy muži v letech 18 – 60 let nesmí vycestovat z Ukrajiny. Jako občan Ukrajiny pobývající v cizině na základě jakéhokoliv typu povolení k pobytu, a to i na základě dvojího občanství, musíte uposlechnout povolávací rozkaz. Neuposlechnutí bude považováno za vlastizradu. Je důležité zmínit, že žádný orgán České republiky Vás nesmí nutit k odcestování na Ukrajinu.
Pokud jste obdrželi povolávací rozkaz, jste oprávněni požádat o poskytnutí pracovního volna. Bude se jednat o jinou důležitou osobní překážku v práci a zaměstnavatel je povinen Vaši nepřítomnost v práci omluvit. Taková nepřítomnost není důvodem k výpovědi.
Vaše zaměstnanecká karta se v případě uposlechnutí povolávacího rozkazu neruší a pokud budete mít platné pobytové oprávnění, můžete se vrátit do České republiky a pracovat.
- Povinnosti občanů Ukrajiny po příchodu na území České republiky
Povinností každého cizince přijíždějícího do České republiky je do 3 pracovních dní se zaregistrovat na Policii České republiky, odbor cizinecké policie, oddělení pobytových agend. V případě ubytování v hotelech nebo jiných ubytovacích zařízeních tuto povinnost vyřizuje ubytovatel. Doporučuji se přesvědčit, že to ubytovatel skutečně udělal.
V případě bezvízového přicestování na území České republiky je potřeba mít sjednáno cestovní pojištění, alespoň do doby vyřízení speciálního druhu dlouhodobého víza, okamžikem jeho udělení budete účasten veřejného zdravotního pojištění.
Upozorňuji, že ve všech případech pobytu na území České republiky je nutno být zdravotně pojištěn. V případě pobytu na základě bezvízového styku musíte mít sjednáno cestovní zdravotní pojištění. Okamžikem udělení speciálního dlouhodobého víza jste automaticky účastem veřejného zdravotního pojištění a pojistné za Vás hradí Česká republika. Jakmile nastoupíte do zaměstnání, pojistné na veřejné zdravotní pojištění za Vás bude odvádět zaměstnavatel. Pokud spadáte do skupiny ukrajinských občanů, jímž byl již dříve povolen dlouhodobý pobyt a nejste zaměstnám, pak si musíte hradit pojistné na veřejné zdravotní pojištění sami.
- Aktuální dění a postřehy
Dle informací ze Slovenska, Polska a Rumunska mohou občané Ukrajiny přejít vnější hranice EU i bez platného cestovního pasu, ovšem měli by být schopni se prokázat alespoň nějaký dokladem totožnosti a u dětí by mělo postačit čestné prohlášení rodičů. Ostatní náležitosti budou vyřešeny následně.
Ministerstvo Vnitra České republiky zřídilo internetový rozcestník s proklikem na informace pro občany Ukrajiny a pro nabídku pomoci malého a velkého rozsahu. Internetový rozcestník najdete na webové adrese www.nasiukrajinci.cz
Nedoporučuji řešit Vaši situaci prostřednictvím žádosti o azyl. Mnohem rychlejší a efektivnější je požádat po vstupu na území ČR (pouze s platným dokladem) o speciální dlouhodobé vízum, které Vám bude odborem azylové a migrační politiky vyřízeno na počkání. Udělením tohoto víza může ihned požádat o povolení k zaměstnání, pracovat, být účasten veřejného zdravotního pojištění a zažádat o dávky v hmotné nouzi. Důsledkem žádosti o azyl, bude Vaše vyřazení z možnosti získat pracovní povolení po dobu 6 měsíců od podání žádosti o udělení mezinárodní ochrany.
Česká republika zřídila v polském Přemyšlu a v Košicích na Slovensku konzulární jednatelství na pomoc lidem, přicházejícím z Ukrajiny. Tyto konzulární jednatelství Vám poslouží jako tzv. první pomoc např. při potřebě vyřízení chybějících dokladů.
Společnost RegioJet spustila bezplatnou dopravu mezi Prahou a Ukrajinou (přes polský Přemyšl). Ukrajince ve spojích z Košic do Prahy převáží bezplatně také firma Leo Express.
Zde najdete užitečné webové adresy a zdroje:
Internetový pomocník www.nasiukrajinci.cz
Vzor žádosti o speciální víza https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx
Informace pro občany Ukrajiny https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx
Mimořádné úřední hodiny pro občany Ukrajiny https://www.mvcr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-informace-pro-cizince-kontakty.aspx
Informace pro zaměstnavatele a cizince (postup na trhu práce, povolení k zaměstnání) https://www.mpsv.cz/documents/20142/846918/Informace+pro+zaměstnavatele+a+cizince+v+návaznosti+na+konflikt+na+Ukrajině.pdf/5b98fc42-8621-1aa5-7588-3be824cc47e0
Volná pracovní místa https://www.uradprace.cz/web/cz/volna-mista-v-cr
Informace k dávce hmotné nouze https://www.uradprace.cz/web/cz/obecne-informace-3
Mgr. Bc. Petra Sklenářová,
advokátka, trvale spolupracující s PURE Legal s.r.o.