DOČASNÁ OCHRANA EU
Rada EU dne 4. 3. 2022 jednomyslně zavedla dočasnou ochranu osob prchajících před válkou. Jedná se o krizový mechanismus, který lze použít v případech hromadného přílivu osob a jehož cílem je poskytnout okamžitou a kolektivní ochranu osobám, které se nemohou vrátit do své země původu. Cílem je zmírnit tlak na vnitrostátní azylové systémy a umožnit vysídleným osobám požívat harmonizovaných práv v celé EU. Tato práva se týkají pobytu, přístupu na trh práce a bydlení, lékařské pomoci i přístupu dětí ke vzdělání.
Dočasná ochrana je aktivována na počáteční období jednoho roku. Toto období lze automaticky prodloužit o období šesti měsíců, a to nejvýše o jeden rok.
Dočasné ochrany budou požívat státní příslušníci Ukrajiny a třetích zemí, jakož i osoby bez státní příslušnosti požívající mezinárodní ochrany na Ukrajině a jejich rodinní příslušníci, pokud na Ukrajině pobývali dne 24. 2. 2022 nebo před tímto datem. V případě státních příslušníků třetích zemí, kteří pobývali na Ukrajině dne 24. 2. 2022 nebo před tímto datem, kteří disponují povolením k trvalému pobytu a kteří se nemohou bezpečně vrátit do své země, uplatňují členské státy buď dočasnou ochranu nebo přiměřenou ochranu podle svých vnitrostátních právních předpisů.
Dočasná ochrana EU ve srovnání se speciálním dlouhodobým vízem vydávaným občanům Ukrajiny má stejné benefity, a to s jediným rozdílem v cestování, kdy je možné cestovat po schengenském prostoru. Speciální dlouhodobé vízum pro občany Ukrajiny platí pouze pro Českou republiku, ovšem cestovat nadále můžete na základě bezvízového styku. Jak u dočasné ochrany, tak u speciálního dlouhodobého víza nemůžete přecházet po jeho ukončení na jiný typ víz.
LEX UKRAJINA
Dne 21. 3. 2022 nabyl účinnosti zákon „Lex Ukrajina“, který v sobě obsahuje tři zákony týkající se přístupu běženců ke zdravotním službám, vstupu na pracovní trh, sociálního zabezpečení a vzdělávání. Zákon zapracovává rozhodnutí Rady EU o dočasné ochraně pro osoby prchající před válkou. Jmenovitě se jedná o zákon č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaný invazí vojsk Ruské federace, zákon č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaný invazí vojsk Ruské federace, zákon č. 67/2022 Sb., o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaný invazí vojsk Ruské federace. Trojice zákonů souhrnně označována jako Lex Ukrajina.
- Dočasná ochrana
Ministerstvo vnitra ČR nebo Policie ČR udělí dočasnou ochranu cizinci, na kterého se povinně vztahuje rozhodnutí Rady EU a dále cizinci, který byl ke dni 24. 2. 2022 držitelem trvalého pobytu na území Ukrajiny a jeho vycestování do státu, jehož je státním občanem, nebo části jeho území, anebo v případě osoby bez státního občanství do státu nebo části jeho území jeho posledního trvalého bydliště před vstupem na území Ukrajiny, není možné z důvodu hrozby skutečného nebezpečí dle zákona o pobytu cizinců.
Žádost o udělení ochrany musí být podána osobně pouze osobou oprávněnou dle § 3 zákona o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace (dále jen „Lex Ukrajina“). O dočasnou ochranu cizinec není oprávněn žádat v případě, že požádal o dočasnou ochranu v jiném členském státě EU anebo pokud cizinci byla udělena dočasná ochrana v jiném členském státě.
Dočasná ochrana bude cizinci vyznačena do cestovního pasu vízovým štítkem.
Cizinci, kterým bylo uděleno speciální vízum za účelem strpění, se dnem účinnosti Lex Ukrajina považují za cizince, kterému byla udělena dočasná ochrana podle Lex Ukrajina.
- Oblast zdravotnictví
Lex Ukrajina zavádí zpětně účast na veřejném zdravotním pojištění od 24. 2. 2022 pro osoby, kterým bylo uděleno speciální vízum za účelem strpění. V případě, že cizinci byla poskytnuta zdravotní péče v České republice a až následně mu byla udělena dočasná ochrana, pak je tento cizinec zdravotně pojištěn v České republice v období 30 dnů přede dnem udělení dočasné ochrany. Okamžikem udělení dočasné ochrany je cizinec účasten veřejnému zdravotnímu pojištění a pojištění za něj hradí stát. Dítě narozené na území České republiky cizinci s přiznanou dočasnou ochranou je ode dne narození účastno na veřejném zdravotním pojištění, a to nejdéle po dobu 60 dnů ode dne narození. Následně, pokud dítě nebude mít vyřízeno jiné povolení k pobytu, pak je třeba uzavřít komerční zdravotní pojištění.
- Oblast zaměstnanosti
V oblasti zaměstnanosti Lex Ukrajina zakládá fikci, že cizincem s dočasnou ochranou se pro účely zákona o zaměstnanosti považuje za cizince s uděleným trvalým pobytem na území ČR. To v praxi znamená, že má volný přístup na trh práce a nevztahuje se na něj povinnost získat pracovní povolení na Úřadu práce České republiky.
- Humanitární dávka
Lex Ukrajina zavádí humanitární dávku ve výši 5.000,- Kč pro cizince, kterému byla poskytnuta dočasná ochrana, tato dávka může být poskytnuta i opakovaně až po dobu 5 kalendářních měsíců. Žádost o přiznání opakující se dávky musí být odůvodněna nemožností zajistit zajištění základních životních potřeb. Dávku vyplácí Úřad práce České republiky.
- Příspěvek pro solidární domácnost
Fyzickým osobám, které bezplatně poskytují cizinci s dočasnou ochranou ubytování, bude poskytován příspěvek ve výši 3.000,- Kč na každého ubytovaného cizince, příspěvek ovšem nesmí přesáhnout částku 9.000,- Kč. Pro účely poskytování příspěvku se nesmí jednat o ubytování v ubytovacím zařízení a ubytování musí být poskytnuto nepřetržitě po dobu nejméně 16 dnů po sobě následujících v jednom měsíci.
- Oblast školství
Lex Ukrajina upravuje podmínky k přijímání k předškolnímu, základnímu vzdělání, vzdělání na střední škole, konzervatoři, vyšší odborné škole a zvláštní pravidla pro vysoké školy. Krajský úřad určí s přihlédnutím k místu pobytu cizince školu pro vzdělávání dítěte. V přijímacím řízení ke střednímu vzdělání pro školní rok 2022/23 se lhůta pro podání žádosti cizince o přijetí ke studiu s maturitní zkouškou prodlužuje do 5. 4. 2022. Školské zařízení je oprávněno zajistit výchovu a vzdělání ve třídách s cizinci nebo státními občany Ukrajiny pedagogickým pracovníkem, který nesplňuje prokázání znalosti českého jazyka dle zákona o pedagogických pracovnících. V některých případech lze prokázání předchozího dosaženého vzdělání nahradit čestným prohlášením nebo ověřením. Cizinec s dočasnou ochranou je osvobozen od všech poplatků za nostrifikaci dosaženého vzdělání.
Za PURE Legal s.r.o., advokátní kancelář
Mgr. Bc. Petra Sklenářová, advokátka