Varianty máme zejména následující:
- Čerpání dovolené:
Nařídit čerpání dovolené lze pouze 14 dní před začátkem čerpání, dřívější čerpání lze pouze po dohodě se zaměstnancem.
- Omluvená absence (neplacené volno)
Lze pouze po domluvě se zaměstnancem, nelze nařídit.
Nenáleží mzda.
- Home-office
U zaměstnanců, u nichž to zařazení a zdravotní stav dovoluje, přejděte na home-office.
Home-office také nelze nařídit (není-li již zakotven v pracovní smlouvě), zaměstnanec musí souhlasit.
Pokud na to nepamatuje samotná pracovní smlouva (což nebývá pravidlem), nezapomeňte na dohodu o výkonu práce z domu, která bude upravovat časový rozsah, využití vlastních zdrojů zaměstnance nebo například režim ukončení práce z domova.
Náleží mzda jako při běžné práci.
- Překážka na straně zaměstnavatele
Pokud práce z domova nelze použít, zaměstnanec je nicméně k práci připraven (znaky nakažení nevykazuje, karanténu sám nařízenu nemá), ale budete ho chtít z pracoviště izolovat z preventivních důvodů (např. podezření na možné nakažení), nejpravděpodobněji půjde o překážku na straně zaměstnavatele dle § 208 zákoníku práce.
Zaměstnanci náleží náhrada mzdy ve výši jeho průměrného výdělku.
- Dočasná pracovní neschopnost
Pokud je zaměstnanec nemocný, stejně tak pokud je mu nařízena karanténa, pak je v režimu dočasné pracovní neschopnosti (což je naopak překážka na straně zaměstnance).
Zaměstnanci náleží náhrada mzdy ve výši 60 % upraveného průměrného výdělku, a od 15.dne pak dávky nemocenského (ty již hradí stát).
- Prostoje
Pokud vám vypadnou například dodávky materiálu, a nebude tak schopni přidělovat zaměstnancům dostatek práce, může jít o tzv. prostoje. Musí jít o situaci náhlou, neočekávanou (nelze podřadit např. plánovanou odstávku elektřiny, servisní odstávky strojů – zde náleží plná náhrada mzdy).
Zaměstnanci pak náleží náhrada mzdy ve výši 80 % průměrného výdělku.
Při souhlasu lze zaměstnance převést na jinou práci (§ 41 odst. 5 zákoníku práce), za kterou musí být placen minimálně stejně, jako za práci předchozí.
- Péče o děti do 10 let
Pokud je zaměstnanec doma v důsledku uzavírání školních zařízení, jde také o překážku na straně zaměstnance.
Náleží mu ale ošetřovné, nikoli náhrada mzdy či nemocenská. Prodloužení ošetřovného (namísto aktuálních 9 dní) na celou dobu uzavření škol je aktuálně v jednání, vydáno by mělo být formou vládního nařízení.
Jeho nepřítomnost v práci musíte nicméně omluvit (a to dokud tato překážka nepomine, právo na náhradu mzdy ale mít nebude).
- Změna směn
Je-li to ve vašem provozu možné (a pomohlo-li by to), zvažte změnu směn.
- Nejde u vás o „částečnou nezaměstnanost“?
Zákoník práce myslí i na situaci, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnancům práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu nebo poptávky.
Pokud se do definice vlezete, můžete významně ušetřit, protože výše poskytované náhrady může být i jen 60 % průměrného výdělku (oproti 100 %).
Působí-li u vás odborová organizace, bude třeba s ní uzavřít dohodu o výši náhrady (a 60% je zákonná spodní hranice). Pokud odbory nemáte, postačí vám vnitřní předpis vydaný dle § 305 zákoníku práce. Zásadní ovšem bude vždy pečlivě posoudit, jestli váš provoz a aktuální situace do této kategorie spadá či nikoli.
A několik obecných doporučení na závěr:
Zvažte pracovní cesty a vysílané osoby:
Je možné vysílat zaměstnance pouze na tuzemské pracovní cesty.
Nevysílejte na žádné pracovní cesty zaměstnance z ohroženějších kategorií (např. starší lidé, diabetici, lidé mající za sebou srdeční či plicní onemocnění).
Prevence šíření COVID 19 na pracovišti:
Nejméně 2x denně ošetřujte stoly, židle, ale také např. telefony nebo klávesnice dezinfekcí.
Zvažte instalaci termokamer či preventivní snímání teploty lidí před vstupem na pracoviště, či dezinfekční stanice a brány.
Ochranné pomůcky a informace:
Zajistěte, že na pracovišti bude dostatek ochranných pomůcek, pokud je vyžadujete (rukavice apod.), zajistěte dle možností co nejvíce dalších hygienických pomůcek (jednorázové kapesníky, dezinfekce, mýdla, uzavíratelné koše).
Co když mám podezření na nemocné v práci?
V současné situaci není nepřiměřené např. preventivní měření teploty při vstupu na pracoviště. Při teplotě nad 37,3 ° C není přítomnost osoby vhodná.
Vytipujte si „izolační místnost“ – místo, kam zařadíte okamžitě do izolace člověka, který v prostorách vaší společnosti bude vykazovat příznaky COVID 19.
Po jeho izolaci kontaktujte krajskou hygienickou stanici.
Všechny ostatní místnosti důkladně vyvětrejte.
Co nejklidnější proplutí aktuální situací přeje
PURE Legal, advokátní kancelář