Očkování proti nemoci COVID-19, stejně jako nemoc samotná, je stále zcela novým prvkem v životě občanů. Často tedy narážíme na životní a právní situace, pro které neexistuje jednoznačné řešení, protože se praxe zatím neustálila, a lze rozumně předpokládat, že stav nejistoty ještě dlouho neskončí. Jako hlavním prostředkem boje proti nákaze se stále jeví očkování, a tak se spousta zaměstnavatelů, ve snaze ochránit fungování svého provozu, snaží různými způsoby motivovat své zaměstnance k absolvování očkování. I zde je však třeba mít na paměti, že vše má své zákonné meze, a tak jsme krátce shrnuli, na co je třeba být při nastavování motivace zaměstnanců v současné době opatrný a co je naopak v pořádku.
- Jak naložit s nepřítomností zaměstnance v práci po dobu absolvování očkování?
Obecně řečeno, opatření v souvislosti s epidemií COVID-19 může na základě zák. č. 94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 a o změně některých souvisejících zákonů (tzv. pandemický zákon), nařizovat pouze Ministerstvo zdravotnictví.
Účast zaměstnance na testování či očkování proti COVID–19 jsou omluvenou nepřítomností zaměstnance v práci (ošetření podle bodu 1 přílohy k nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci). Také doprovod jiné osoby k provedení očkování, je-li nezbytný, lze podřadit pod bod 8 téže přílohy k nařízení vlády:
Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu
- s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu,
- bez náhrady mzdy nebo platu, jde-li o ostatní rodinné příslušníky.
V případě, že se zaměstnanec podrobil očkování v souvislosti s výkonem práce, lze postupovat podle bodu 2 přílohy k nařízení vlády: Pracovní volno na nezbytně nutnou dobu se poskytne zaměstnanci, který se podrobil pracovnělékařské prohlídce, vyšetření nebo očkování souvisejícím s výkonem práce v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví.[1]
[1] Informaci uvádí také Doporučený postup zaměstnavatele při poskytování pracovního volna zaměstnanci k testování, očkování, případně k doprovodu rodinného příslušníka k očkování, v souvislosti s výskytem onemocnění COVID – 19 způsobeného novým koronavirem SARS CoV-2 – Ministerstvo zdravotnictví
- Lze očkování v současné době nařídit?
Očkování v současné době nelze ze strany zaměstnavatele nařídit. Plošná povinnost testovat se na přítomnost viru či antigenu viru SARS-CoV-2 je nyní stanovena pouze pro zaměstnance v sociálních a zdravotních službách, a to na základě mimořádného opatření MZ z 30. 8. 2021 č. j.: MZDR 32802/2021-2/MIN/KAN, s účinností od 1. 9. 2021, a pro zaměstnance „školských zařízení“, na základě mimořádného opatření MZ č. j.: MZDR 14600/2021-19/MIN/KAN z 20. 8. 2021 s účinností od 31. 8. do 10. 8. 2021. V zahraničí však tato praxe probíhá, příkaz zvolit mezi očkováním a zaměstnáním zvolil např. Netflix.
- Musí zaměstnanec sdělit, zda je naočkován?
Informace o tom, zda je zaměstnanec naočkován nebo ne, je informací osobní a zaměstnavatel nemá právo ji zjišťovat, pokud mu ji zaměstnanec nechce sám sdělit. Stejně tak nemá zaměstnavatel právo zjišťovat, do jaké konkrétní destinace zaměstnanec jede na dovolenou – zaměstnanec pouze musí sdělit zařazení země v rámci semaforu.
- Přípustné možnosti motivace zaměstnanců k očkování:
- Dny volna navíc
- Dva dny placeného volna navíc jsou doporučeny Ministerstvem vnitra a byly již plošně zavedeny pro státní zaměstnance. Bonus používaný v současné době řadou zaměstnavatelů.
- Finanční bonus v řádech tisícikorun
- Vnitropodniková soutěž, např. všichni nově očkovaní budou jednou měsíčně soutěžit o poukaz či finanční bonus
- Cafeteria body nebo jiné bonusy v programu benefitů
Vždy však jde o jednorázové řešení; trvalejší či opakované zvýhodnění nedoporučujeme, jak je uvedeno dále.
- Motivace nevhodná či nedoporučená:
- Převádění na jinou práci – zaměstnavatel je vždy vázán druhem práce uvedeným v pracovní smlouvě.
- Mzdové zvýhodňování či znevýhodňování – zaměstnanci, kteří konají stejnou práci, by měli mít stejnou mzdu a stejně nastavené pravidelně se opakující benefity.
- Nevpuštění na pracoviště – zde zaměstnavatel škodí pouze sám sobě, protože v takové situaci jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci zde náleží náhrada mzdy (§ 208 zákoníku práce).
- Ačkoliv KHS Jihomoravského kraje dovodila, že očkování může zaměstnavatel nařídit vnitřním předpisem, z právního hlediska je doporučení minimálně sporné a nedoporučujeme se jím nyní řídit. Podle našeho názoru není pro tento postup opora v zákoně a preferujeme vyčkat buď legislativní úpravy, nebo posouzení věci soudem.
- Není možné plošně rozlišovat mezi nenaočkovanými a naočkovanými zaměstnanci a na základě tohoto faktu mít dlouhodobě dva rozdílné přístupy, ať už jde o cokoliv – jde o postup šikanózní a diskriminační.
- Jakým způsobem lze motivaci zavést?
Doporučujeme využít vnitřní předpis dle § 305 zákoníku práce. Vnitřním předpisem nelze uložit zaměstnanci povinnosti nad rámec zákona a pracovní smlouvy (pokud by se tak stalo, k vnitřnímu předpisu se nepřihlíží). Vnitřní předpis je možné využít ke stanovení nových práv zaměstnanců – sociálních, mzdových či jiných, výhodněji, než je stanovuje zákon, tzn. využití vnitřního předpisu k zavedení benefitů je ideální. Vnitřní předpis nelze využít k zavedení povinností týkajících se testování či očkování.
Pro úplnost uvádíme, že bohužel, jak plyne z průzkumů internetových či osobně prováděných ve firmách, zaměstnanci, kteří jsou rozhodnuti se neočkovat, tvrdí, že ani benefit je nepřiměje ke změně postoje. Poslední vlnu zájmu o očkování zvedly až restrikce ze strany vlády v čele se zrušením testů zdarma. Zaměstnavatelé však v současné době i tak rádi přistupují k benefitům pro očkované alespoň jako gesto ocenění, že očkování podstoupili.
Za tým PURE Legal,
Mgr. Sandra Sikorová, advokátka