Poslanecká sněmovna schválila návrh novely občanského zákoníku, která se má výrazně dotknout práv a povinností vlastníků nemovitostí.
Jaké nejdůležitější novinky můžeme v případě, že návrh projde Senátem a získá podpis prezidenta, očekávat?
- Opětovně má být omezeno předkupní právo spoluvlastníků nemovitosti.
V současném znění zákona je zakotveno obecné předkupní právo pro spoluvlastníka nemovitosti, navrhovaná úprava se má vracet k původnímu znění v občanském zákoníku a zakotví předkupní právo pouze pro tyto případy:
- spoluvlastnictví vzniklo pořízením pro případ smrti; zde působí předkupní právo 6 měsíců po vzniku spoluvlastnictví (ledaže spoluvlastník převádí rodinnému příslušníkovi);
- spoluvlastník převádí podíl bezúplatně;
- s jednotkou je převáděn také podíl na jiné jednotce, který zahrnuje i nebytový prostor (například garáž);
- s jednotkou je převáděn také podíl na jiné nemovitosti, která je funkčně spojena s nemovitostí s bytovými jednotkami (K bytovému domu např. náleží příjezdová cesta, která je ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek, ale v katastru nemovitostí je vedena samostatně, nikoliv jako příslušenství bytové jednotky. Spoluvlastník samozřejmě chce při prodeji jednotky převést i svůj podíl na této cestě).
Ve všech ostatních případech se předkupní právo neuplatní.
- Pronajímateli má být umožněno uložení smluvní pokuty nájemci v případě, že neplní své závazky (což bylo dosud velké tabu, které pronajímateli značně ztěžovalo možnost domoci se svých práv na nájemci).
- Vlastník jednotky má nově předem ohlašovat všechny stavební úpravy, a to i když k nim není třeba stavebního povolení ani ohlášení.
- SVJ mají mít sjednocená pravidla tak, aby pro změnu jejich stanov nebylo u žádných z nich třeba notářského zápisu.