Dne 1. 6. 2021 vstoupí v účinnost zákon č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů (dále jen „ZESM“), který zavádí novou definici skutečného majitele a způsob jeho určení, upřesňuje povinnosti právnických osob ve vztahu k jejich skutečným majitelům a zároveň stanovuje přísné sankce za jejich porušení. V návaznosti na tento zákon dochází k vytvoření nové evidence skutečných majitelů.
Následující článek pojednává o úpravě vztahující se k obchodním korporacím (tedy obchodní společnosti a družstva). Zákon se však vztahuje na všechny právnické osoby (tedy také na svěřenský fond, fundace, ústav či obecně prospěšnou společnost).
1.Kdo je skutečný majitel?
Dle ZESM se za skutečného majitel považuje každá fyzická osoba, která je koncovým příjemcem nebo osobou s koncovým vlivem.
Koncový příjemce obchodní korporace je každá osoba, která má přímo nebo nepřímo podíl na prospěchu (tj. právo na podíl na zisku, jiných vlastních zdrojích nebo likvidačním zůstatku) větší než 25 % a tento podíl na prospěchu dál nepředává. Za osobu s koncovým vlivem je pak považována každá fyzická osoba, která je ovládající osobou dle zákona o obchodních korporacích.
Není-li možné určit skutečného majitele ani při vynaložení veškerého úsilí, pak se za něj považuje osoba ve vrcholném vedení korporace (tedy statutární orgán).
2. Jaké jsou povinnosti evidující osoby či skutečného majitele?
Každá právnická osoba, která má skutečného majitele (každá obchodní korporace), je evidující osobou a tato má následující povinnosti:
- evidenční povinnost – získávat a zaznamenávat údaje a kroky učiněné při zjišťování skutečného majitele;
- povinnost archivační – uchovávat údaje o fyzické osobě po dobu, po kterou je tato fyzická osoba skutečným majitelem a dále 10 let od zániku postavení skutečného majitele;
- informační povinnosti – na žádost sdělovat údaje povinným osobám a příslušným subjektům;
- povinnost zajistit, aby zapsané údaje odpovídaly skutečnému stavu a při změně podat návrh na zahájení řízení nebo žádost o zápis bez zbytečného odkladu; tato povinnost se považuje za splněnou v případě automatického propsání údajů.
Zároveň ZESM ukládá skutečným majitelům, koncovým příjemcům nebo osobám s koncovým vlivem povinnost poskytovat evidující osobě součinnost včetně sdělení vzniku svého postavení.
3. Jakým způsobem lze zapsat skutečného majitele?
Zápis do evidence bude i nadále provádět soud či notář. Nově se zavádí automatický průpis údajů z obchodního rejstříku, kdy u společnosti s ručením omezeným se zapíše každý společník s podílem větším než 25 % a u akciové společnosti jediný akcionář.
4. Co hrozí v případě nezapsání skutečného majitele či neuvedení všech údajů?
V případě nesrovnalostí může soud zahájit řízení, na základě kterého je zároveň zapsána do evidence poznámka o nesrovnalosti.
Sankce mohou být jak pro skutečného majitele, tak pro evidující osobu velmi citelné:
- zákaz výplaty podílu na prospěchu, a to nejen osobě, která je skutečným majitelem, ale dosud nezapsaná, ale také právnické osobě, která nemá zapsaného skutečného majitele;
- zánik práva na podíl na prospěchu, pokud není skutečným majitel zapsán do konce účetního období, ve kterém bylo rozhodnuto o jeho výplatě;
- zákaz hlasování na valné hromadě či přijímání rozhodnutí jediného společníka;
- uložení pokuty až do výše 500.000,- Kč.
5. Kdo a jakým způsobem může získat výpis z evidence?
Evidence skutečných majitelů bude veřejně přístupná prostřednictvím dálkového přístupu a v určitých případech bude možné získat úplný výpis údajů včetně již vymazaných údajů.
Doporučení
Pokud již máte zapsaného skutečného majitele ve stávající evidenci, není nutné provádět nový zápis. Je však nutné provést kontrolu, zda máte zápis v evidence proveden v souladu s požadavky nové právní úpravy, a to do prosince 2021.
Jestliže jste zápis do evidence dosud neprovedli, je nutné tak učinit bez zbytečného odkladu. Pokud zápis stihnete ještě nyní, bude vás stát pouze 1.000,- Kč, od 1. 6. 2021 dochází ke zvýšení poplatku na 4.000,- Kč.
Rozhodně nedoporučujeme otálet se sjednáním nápravy či se zápisem nových údajů, neboť nezapsaný skutečný majitel nemůže vykonávat na valné hromadě svá hlasovací práva a v krajním případě může zcela ztratit právo na podíl na zisku.
Nevíte-li si rady se zápisem, kontrolou zapsaných údajů či interní evidencí ve společnosti, neváhejte nás kontaktovat.
Mgr. Jana Ondrušová, advokátka