Všechny naše novinky a aktuality

Získání přechodného pobytu pro rodinné příslušníky občana EU: Kompletní průvodce procesem s praktickými radami

„Jakou barvu má vaše ložní povlečení?“ zní jedna z typických otázek při pohovoru na Ministerstvu vnitra. Možná vám to připadá jako banální detail, ale právě takové maličkosti často rozhodují o úspěchu při získávání přechodného pobytu pro rodinného příslušníka občana EU. Jako advokátka specializující se na cizinecké právo jsem za svou praxi úspěšně provedla procesem získání pobytu…

Číst více

Právnická firma roku 2024: PURE Legal opět mezi doporučovanými kancelářemi

Nejprestižnější český právní žebříček Právnická firma roku vyvrcholil slavnostním galavečerem v pražském paláci Žofín. Sedmnáctý ročník proběhl pod záštitou Ministerstva spravedlnosti ČR a za podpory České advokátní komory a přinesl mimořádné okamžiky pro řadu právnických kanceláří – včetně té naší. PURE Legal s.r.o. byla i letos zařazena mezi „Doporučované kanceláře“, a to v těchto kategoriích: Pracovní právo Firemní compliance Regionální právnická firma roku Čemu…

Číst více

Pure Legal: jak je možné dělat velkou advokacii z Ostravy

Je to díky našim klientům, kteří mění svět, a my jsme u toho. V podcastové sérii Best Lawyers, která se zaměřuje na představování těch největších a nejúspěšnějších advokátních kanceláří na českém trhu, diskutovaly naše partnerky Michala Plachká, Jana Ondrušová a Žaneta Pröll o tom, jak je možné vést úspěšnou a rostoucí advokátní kancelář z Moravskoslezského kraje, a to…

Číst více

Rozšířená konfiskace: Musí český zákonodárce respektovat dvojkolejnost trestních sankcí?

JUDr. Jiří Jarolím ve svém novém odborném článku přináší podrobný vhled do aktuální problematiky rozšířené konfiskace majetku. Předkládá v něm argument, že rozšířená konfiskace, resp. sankce zabrání části majetku není trestem ani ochranným opatřením a měla by být upravena samostatně. Nevhodným zařazením rozšířené konfiskace mezi ochranná opatření zákonodárce vyvolal situaci, ve které může být tato majetková trestní sankce patrně ukládána…

Číst více

Ocenění na galavečeru Právnická firma roku 2023

V krásných prostorech paláce Žofín v Praze se konalo v listopadu vyhlášení prestižní soutěže Právnická firma roku 2023. Za naši kancelář PURE Legal s.r.o. měly tu čest se tohoto krásného večera zúčastnit tři naše partnerky, a oslavit celkově tři krásné úspěchy naší kanceláře.   Získali jsme ocenění jako „Doporučovaná kancelář“ v těchto kategoriích: Firemní compliance Pracovní právo Regionální…

Číst více

NOVELA ZÁKONA O ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍCH

PŘEHLED ZMĚN A CO PŘINESLY Od 1. ledna 2022 (s výjimkou některých svých ustanovení) se stal účinným zákon č. 374/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikací), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Jedná se o velmi rozsáhlou novelu měnící zákon…

Číst více

Dočasná ochrana EU a LEX UKRAJINA

DOČASNÁ OCHRANA EU Rada EU dne 4. 3. 2022 jednomyslně zavedla dočasnou ochranu osob prchajících před válkou. Jedná se o krizový mechanismus, který lze použít v případech hromadného přílivu osob a jehož cílem je poskytnout okamžitou a kolektivní ochranu osobám, které se nemohou vrátit do své země původu. Cílem je zmírnit tlak na vnitrostátní azylové systémy a umožnit…

Číst více

UKRAJINA – SHRNUTÍ INFORMACÍ, POSTŘEHŮ A AKTUÁLNÍHO DĚNÍ

Dne 24. 2. 2022 jsme se probudili do jiné Evropy, Evropy zasažené válkou. Ozbrojené síly Ruska napadly demokratický stát Ukrajinu. Situace se nezlepšuje a státy se snaží najít způsob, jak přimět Rusko k ukončení válečného konfliktu.   Státy EU ulehčují pravidla pro vstup ukrajinských občanů na svá území, jejich přístup na trh práce a pomoc v hmotné nouzi. V české…

Číst více

ROK ÚČINNOSTI NOVÉHO ZÁKONA O ZNALCÍCH: Přehled změn a co přinesly

Již celý rok 2021 je účinný nový zákon č. 254/2019 Sb. o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech. Zákon nahradil předchozí více než 30 let starý zákon č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících. Dotkl se bezpochyby především samotných znalců, přeneseně však dopadl i na odběratele znaleckých služeb. Bylo vydáno také několik prováděcích předpisů, mj.…

Číst více

ZÁKONNÉ MANTINELY MOTIVACE ZAMĚSTNANCŮ K OČKOVÁNÍ PROTI COVID – 1

Očkování proti nemoci COVID-19, stejně jako nemoc samotná, je stále zcela novým prvkem v životě občanů. Často tedy narážíme na životní a právní situace, pro které neexistuje jednoznačné řešení, protože se praxe zatím neustálila, a lze rozumně předpokládat, že stav nejistoty ještě dlouho neskončí. Jako hlavním prostředkem boje proti nákaze se stále jeví očkování, a tak…

Číst více

Změny v evidenci skutečných majitelů od 1. 6. 2021

Dne 1. 6. 2021 vstoupí v účinnost zákon č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů (dále jen „ZESM“), který zavádí novou definici skutečného majitele a způsob jeho určení, upřesňuje povinnosti právnických osob ve vztahu k jejich skutečným majitelům a zároveň stanovuje přísné sankce za jejich porušení. V návaznosti na tento zákon dochází k vytvoření nové evidence skutečných majitelů. Následující článek pojednává…

Číst více

Koronavirus, překážky v plnění a odpovědnost za škodu

Šíření onemocnění COVID-19 vneslo vítr do spousty závazkových právních vztahů. Obvyklý dopad má zejména na vztahy obchodní, kdy společnosti musí upravovat své provozní, expediční, či jiné postupy. Jako následek se tak může měnit reálná schopnost zavázaných osob k plnění svých závazků, což nemohlo být často vůbec předvídatelné. V souvislosti se současnou pandemickou situací také mohou mít rovněž tyto…

Číst více

Informace pro zaměstnavatele k poskytování respirátorů od 1.3.2021

Od 1. 3. platí pro zaměstnavatele nové povinnosti ohledně poskytování ochranných prostředků – respirátorů a roušek zaměstnancům. Připravili jsme pro vás krátké shrnutí pro případ, že jste se ztratili v koktejlu zpráv a informací posledních dní: K povinnosti nosit ochranné prostředky Podle čl. I. 1 mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 26.2.2021, které upravuje povinnost nosit roušky a…

Číst více

K AKTUÁLNĚ VYHLÁŠENÉMU NOUZOVÉMU STAVU TROCHU JINAK

Poté, co Poslanecká sněmovna neodsouhlasila prodloužení nouzového stavu vyhlášeného vládou do 14. února 2021, byly právnickou veřejností opakovaně vysloveny názory ohledně neústavnosti následného kroku vlády, kterým vyhlásila počínaje dnem 15. února 2021 nouzový stav na dalších 14 dnů. Podstatu namítané neústavnosti uvedeného postupu vlády lze ve většině případů shrnout tak, že vyhlášení nového nouzového stavu s účinností bez…

Číst více

Jak správně postupovat při výplatě podílu na zisku a kdy podíl vůbec nevyplatit?

Pomalu se blíží období, kdy valné hromady a statutární orgány společností budou řešit otázku rozdělení podílu na zisku mezi akcionáře či společníky (případně i jiné osoby, pokud tak stanoví společenská smlouva či stanovy). Jaké jsou podmínky a jednotlivé kroky, které je potřeba splnit před tím, než k výplatě může být přistoupeno? A kdy je vlastně možné…

Číst více

Daňový balíček 2021

Návrh schválený Poslaneckou sněmovnou ČR – může se od finální zákonné podoby lišit. O tomto Vás budeme ještě informovat. Níže jsou uvedeny pouze vybrané změny. 1) Zavedení příspěvku na stravování poskytnutý zaměstnavatelem zaměstnanci v peněžité formě Novelou zákona o daních z příjmů se ustanovením § 6 odst. 9 písm. b) navrhuje osvobodit příspěvek na stravování poskytnutý zaměstnavatelem…

Číst více

Nerovnost odstupného při skončení pracovního poměru

Pokud jako zaměstnavatel ukončujete pracovní poměr se svým zaměstnancem, může Vám v některých případech přímo ze zákona vzniknout povinnost zaplatit mu odstupné. Jedná se o situace, kdy je zaměstnanec propouštěn pro nadbytečnost nebo kdy se ruší či přemisťuje zaměstnavatel. Stejně tak byste k tomu byli povinni i kdybyste ze stejného důvodu ukončili pracovní poměr dohodou s dotčeným zaměstnancem.…

Číst více

Letní škola pojmů obchodního práva, díl 3: Cla – proč platit jen jednou, když můžete platit dvakrát?

Ačkoli léto už je na odchodu a zbývá nám posledních pár pěkných dní, vejde se do něj ještě jeden díl Letní školy pojmů obchodního práva, tentokrát ze vzrušující oblasti cel. Co je poplatek, který platíte, když se snažíte přes hranice konkrétního státu dostat určité zboží. Celní politika je víceméně jedinečná pro každý stát a v čele výběrčího…

Číst více

Změny v doručování pracovních dokumentů

Dne 30. července 2020 nabyla účinnosti část novely zákoníku práce, která mimo jiné upravila doručování pracovněprávních písemností. Novinky mají zejména přinést zaměstnavatelům zjednodušení doručení důležitých listin (změny pracovní smlouvy, výpovědí či okamžitého zrušení pracovního poměru): 1. Nově je zaměstnavatel povinen vždy nejprve doručovat zaměstnanci na pracovišti, a to do vlastních rukou. 2. Jakmile není možné doručení…

Číst více

Letní škola pojmů obchodního práva, díl 2: Způsoby platby v (mezinárodním) obchodě

V obchodě obecně je ideální situací ta, kdy zboží a peníze dorazí rychlostí světla na místo určení, obě strany transakce na tom vydělají a všichni se můžou spokojeně poplácat po zádech. Kromě toho, že za zboží je třeba zaplatit, je třeba zvážit také to, jaký způsob placení je v dané chvíli nejvhodnější. Znalosti jsou peníze a povědomí…

Číst více

Letní škola pojmů obchodního práva, díl I. Incoterms 2020 – co to je a k čemu to je dobré?

Incoterms, neboli International Commercial Terms, jsou pravidla výkladu obchodních doložek, používaná především v mezinárodním obchodním styku v ustanoveních týkajících se dopravy zboží a všeho, co s ní souvisí. Používají se po celém světě. V praxi to znamená, že ve smlouvě stačí uvést velmi jednoduché heslo s odkazem na Incoterms, a strany se rovnou zavážou v rozsahu daného pravidla Incoterms. Tímto můžete…

Číst více

JAK POSTUPOVAT, KDYŽ NEMÁTE PRO ZAMĚSTNANCE DOSTATEK PRÁCE

Mezi základní povinnosti zaměstnavatele patří povinnost přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy (§ 38 odst. 1 písm. a) zákoníku práce). Pokud zaměstnavatel tuto svou povinnost z důvodu na své straně neplní, jedná se o překážky v práci na straně zaměstnavatele. Jaké jsou možnosti zaměstnavatele, jak tuto situaci řešit? Nařízení čerpání dovolené Dočerpání dovolené zaměstnance je nejjednodušší variantou,…

Číst více

LEX COVID a změny, které přináší

Dne 9.4.2020 schválila Poslanecká sněmovna zákon zvaný ,,LEX COVID“, který má zmírnit dopady epidemie koronaviru SARS CoV-2 na účastníky soudních řízení či právnické osoby, zejména však má ochránit dlužníky v insolvenčním a exekučním řízení. I. Prominutí či navrácení lhůt v soudním, správním a trestním řízení Prominutí lhůty Zákon umožňuje podat žádost o prominutí zmeškání lhůty v soudním řízení,…

Číst více

Program Antivirus (náhrada mezd a platů) = program na ochranu zaměstnanosti

Cílem programu Antivirus je pomoc firmám ochránit pracovní místa pomocí kompenzace při omezení či uzavření provozu tak, aby zaměstnavatel nemusel přistoupit k ukončení pracovních poměrů se zaměstnanci. Zaměstnavatelé (právnické i fyzické osoby) mohou požádat o kompenzaci vyplacených prostředků zaměstnancům (na základě překážek v práci v souvislosti s COVID-19), a to podle následujících režimů: REŽIM A: Nucené omezení provozu a…

Číst více

Jaké úlevy a změny pro OSVČ přinesla současná epidemie COVID-19? Stav k 25. 3. 2020

Povinné odvody OSVČ (pojistné na zdravotní pojištění a na sociální zabezpečení) Poslanecká sněmovna schválila návrh, kterým dochází k osvobození OSVČ od minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění (měsíčně celkem ve výši 4.896,- Kč), a to na dobu 6 měsíců počínaje měsícem březnem. OSVČ nebudou povinny hradit zálohy co do minimální výše až do srpna 2020.…

Číst více

Spolu to zvládneme – pravovrousce.cz

Dumali jsme, jak ještě můžeme kromě bezplatné právní poradny pomoci. A díky myšlence Jany Sedlákové ze SEDLAKOVA LEGAL s.r.o. vznikl naprosto skvělý projekt – velká řada advokátních kanceláří se spojila, aby vám poskytla zdarma nejrůznější vzory právních dokumentů a postupů, které vám pomohou řešit často nepříjemné situace, do kterých se teď kvůli koronaviru a souvisejících…

Číst více

Jaké režimy můžeme za současné nouzové situace použít pro zaměstnance?

Varianty máme zejména následující: Čerpání dovolené: Nařídit čerpání dovolené lze pouze 14 dní před začátkem čerpání, dřívější čerpání lze pouze po dohodě se zaměstnancem. Omluvená absence (neplacené volno) Lze pouze po domluvě se zaměstnancem, nelze nařídit. Nenáleží mzda. Home-office U zaměstnanců, u nichž to zařazení a zdravotní stav dovoluje, přejděte na home-office. Home-office také nelze nařídit…

Číst více

Koronavirus a podnikání

V souvislosti se stoupajícím dopadem výskytu Koronaviru na obchodní život našich klientů se nám množí dotazy, které se potřebných reakcí a procesů týkají. Připravili jsme proto pro vás krátké shrnutí nejdůležitějších právních souvislostí, abychom vám aktuální situaci aspoň po právní stránce usnadnili. Mohu vyžadovat informaci o tom, kam jeli zaměstnanci na dovolenou? Nuceně takovou informaci od…

Číst více

Nová éra kanceláře je tady!

Od března 2020 jsme pro Vás nově jako PURE Legal, s.r.o., advokátní kancelář. Míša Plachká se stává managing partnerem kanceláře, Jana Ondrušová bude nově na pozici partnera a náš tým na partnerské pozici doplní Žaneta Prőll.

Číst více

Poslaneckou sněmovnou prošla novela mířící na opětovné zrušení předkupního práva či možnost stanovit sankce nájemci

Poslanecká sněmovna schválila návrh novely občanského zákoníku, která se má výrazně dotknout práv a povinností vlastníků nemovitostí. Jaké nejdůležitější novinky můžeme v případě, že návrh projde Senátem a získá podpis prezidenta, očekávat? Opětovně má být omezeno předkupní právo spoluvlastníků nemovitosti. V současném znění zákona je zakotveno obecné předkupní právo pro spoluvlastníka nemovitosti, navrhovaná úprava se má vracet…

Číst více

Třetí a čtvrtá vlna EET je tady. Dotkne se i vás?

První dvě vlny EET jsou již za námi. Zatím se elektronická evidence tržeb týkala jen stravovacích a ubytovacích služeb, maloobchodů a velkoobchodů. Letos nás čekají rovnou dvě další vlny EET najednou. Třetí a čtvrtá fáze EET začne platit od 1. května 2020. Bude se týkat nejrůznějších řemeslníků, kosmetiček, kadeřnic, malířů pokojů, instalatérů, elektrikářů, taxikářů, ale také…

Číst více

Novela zákona o obchodních korporacích byla schválena Poslaneckou sněmovnou. Jaké změny má přinést?

Dne 21.1.2020 schválila Poslanecká sněmovna návrh zákona, kterým bude novelizován nejen zákon o obchodních korporacích, ale i řada dalších předpisů, které s novelou zákona o obchodních korporacích úzce souvisí (např. notářský zákon, zákon o veřejných rejstřících). Nyní návrh zákona poputuje prezidentovi k podpisu a následně bude zveřejněn ve Sbírce zákonů. Zákon má nabýt účinnosti dne 1.1.2021 s tím,…

Číst více

S ČÍM POČÍTAT OD 1. 1. 2020: krátký souhrn, aneb roste to jako houby po dešti

Minimální mzda vzrůstá na 14.600,- Kč měsíčně (o 1.250,- Kč). Spolu s ní vzrůstá také mzda zaručená, a to až na 29.200,- Kč pro nejvyšší kategorii (o 2.500,- Kč). Vzrůstá výše minimální zálohy na sociální pojištění pro OSVČ: Hlavní činnost: 2.544,- Kč Vedlejší činnost: 1.018,- Kč Výše minimální zálohy na nemocenské pojištění pro OSVČ činí 126,- Kč.…

Číst více

7 PRAVIDEL PŘESČASOVÉ PRÁCE – ZÁKLADNÍ MANUÁL PRO ZAMĚSTNAVATELE

Práce přesčas je velké téma plné kliček a příležitostí, a to jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Míra využití přesčasů bude jistě záviset na typu činnosti zaměstnavatele – ve výrobních provozech a při činnostech, jejichž deadline se často na obzoru ukáže jako překvapení pro všechny zúčastněné, jsou třeba častěji než v místech, kde je možno práci…

Číst více

Povinnost uchovávat data v počítačovém systému nebo na nosiči informací a znemožnit přístup jiným osobám

Laické i odborné veřejnosti často uniklo ustanovení nového § 7b trestního řádu, který je účinný již od 1. 2. 2019 (novela provedená zákonem č. 287/2018 Sb., změna trestního zákoníku a některých dalších předpisů). Přitom toto ustanovení znamená podstatný zásah do práv všech osob, neboť umožňuje policejnímu orgánu, v případě, kdy je zapotřebí zabránit ztrátě, zničení nebo pozměnění dat důležitých pro…

Číst více

Připravované změny evidence skutečných majitelů a co pro vás znamenají

Povinnost zapsat svého skutečného majitele do evidence skutečných majitelů, kterou vede příslušný rejstříkový soud, měly společnosti zapsané v obchodním rejstříku splnit do začátku roku 2019. Podstatou evidence mělo být vytvoření důležitého zdroje informací při boji proti praní špinavých peněz, jakož i pomocného systému při snaze o prevenci střetu zájmů[1]. Žádný z cílů ale zatím není naplněn ani…

Číst více

Oddlužovací novela – díl II.

S podstatnými změnami, které přináší novela, jsme Vás seznámili v minulém článku. Nyní se podrobněji podíváme na to, jaké změny se dotkly oddlužení. Zjednodušení návrhu na povolení oddlužení Nově dlužník nemusí dokládat příjmy za poslední 3 roky, nýbrž pouze za posledních 12 měsíců. Z tohoto údaje se vycházelo při výpočtu předpokládaného uspokojení nezajištěných věřitelů, což však byl údaj…

Číst více

Od 1. 7. 2019 je zrušena karenční doba

Karenční dobou se rozumí první tři dny dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance, za které mu dosud nenáležela náhrada mzdy nebo platu. Od 1. 7. vstupuje v účinnost novelizace zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, která tuto karenční dobu ruší, a zaměstnanci bude v prvních třech dnech pracovní neschopnosti náležet náhrada mzdy ve stejné výši, jako mu dosud náležela až ode…

Číst více

K evidenci skutečných majitelů (praktický postup při zjišťování skutečného majitele)

Kdo je skutečným majitelem? Definici osoby skutečného majitele obchodní korporace nalezneme v zákoně č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění novely č. 368/2016 Sb., kterou byla provedena implementace tzv. AML směrnice. Skutečným majitelem je osoba, která: sama nebo společně s osobami jednajícími s ní ve shodě disponuje více než 25 %…

Číst více

Oddlužovací novela – díl I.

Dne 1.6.2019 vstoupila (z podstatné části) v účinnost tzv. oddlužovací novela (zákon č. 31/2019 Sb.). Hned v úvodu je potřeba zdůraznit, že i když je tato novela označována jako ,,oddlužovací“, zavádí podstatné změny v rámci celého insolvenčního řízení (namátkově například zjednodušení procesu změny v osobě věřitele, úprava pravidel vypořádání společného jmění manželů, zefektivnění ukončování nepatrného konkursu, komplexní změna ve…

Číst více

SMLUVNÍ POKUTA

Smluvní pokuta je pravděpodobně nevyužívanějším institutem k zajištění plnění přislíbeného druhou smluvní stranou v rámci závazkového právního vztahu. Podívejme se blíže na její smysl i limity stanovené pro její určení v rámci zákona i judikatorních závěrů soudů. Smysl smluvní pokuty spočítá v tom, že pokud povinný poruší svou povinnost ze smlouvy (například je v prodlení s uhrazením dlužné částky), oprávněnému vzniká…

Číst více